Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Gezegen

Seksen Yeni Termik Santral = Yüz Bin Erken Ölüm

Türk Toraks Derneği, kurulması planlanan 80 yeni termik santrale dikkat çekerek bunun 100 bin erken ölüm anlamına geleceğini belirtti.

Devamını oku: Seksen Yeni Termik Santral = Yüz Bin Erken Ölüm

Ilısu Baraj inşaatı yeniden başlayacak: Hasankeyf’te yıkıma karşı eylem çağrısı

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Ilısu Barajı’nın inşaatına yeniden başlayacağını duyurması UNESCO Dünya Kültür Mirası kriterlerinin 10’undan dokuzuna sahip dünyadaki tek yer Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni bölgesel yıkım tehlikesiyle karşı karşıya getirdi.

Devamını oku: Ilısu Baraj inşaatı yeniden başlayacak: Hasankeyf’te yıkıma karşı eylem çağrısı

Üçüncü Havaalanına 13 Maddeli Hayır

Kuzey Ormanları Savunması, 3. havalimanının yaşam, doğa, çevre, insan ve hukuki bağlamdaki boyutlarını 13 maddede anlattı.

Devamını oku: Üçüncü Havaalanına 13 Maddeli Hayır

‘Torba’dan yağma çıktı: 3’üncü köprü yolundaki ormanlar ‘bedelsiz’ ranta açıldı

Meclis’ten torba yasa içinde geçirilen bir maddeyle yapımı için yüz binlerce ağacın kesildiği üçüncü köprünün güzergahında yapılaşmaya izin verildiği, üstelik yapılacak AVM ve otel gibi tesislerden de bedel alınmayacağı ortaya çıktı.

Devamını oku: ‘Torba’dan yağma çıktı: 3’üncü köprü yolundaki ormanlar ‘bedelsiz’ ranta açıldı

Ve korkulan sonuç: Dilovası’nda dereler simsiyah akmaya başladı

 

Sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgelerinin (OSB) yerleşim birimleriyle iç içe girmesi nedeniyle hava ve çevre kirliliğinin alarm seviyelerine ulaştığı Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki dereler simsiyah akmaya başladı.

Devamını oku: Ve korkulan sonuç: Dilovası’nda dereler simsiyah akmaya başladı

Kimya fabrikasında patlama: 5 kenti zehirli bulut kapladı

İspanya’nın Katalonya bölgesinde bir kimya fabrikasında patlama meydana geldi. Igualada kentinde yaşanan patlamada 3 işçi yaralanırken, Igualada ve etrafındaki 4 kentin gökyüzü, turuncu renkli zehirli gaz bulutuyla kaplandı. 

Devamını oku: Kimya fabrikasında patlama: 5 kenti zehirli bulut kapladı

Yoksulluk da artıyor gelir eşitsizliği de

Yoksullukla mücadele, gelir eşitsizliği gibi konularda çalışan Oxfam International’ın geçen haftaki araştırması dikkat çekici verilere sahip. Tam da Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu öncesi açıklanan araştırma, en zengin yüzde 1’lik dilime girenlerin, 2016’da küresel servetin yarısından fazlasına sahip olacağını ortaya koydu. Dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesimin varlığı, 2009’da yüzde 44 iken, 2014’te yüzde 48’e yükselmişti.

Devamını oku: Yoksulluk da artıyor gelir eşitsizliği de

Avrupa'nın en kirli havasını soluyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu verilerine göre, İstanbul’un Ümraniye ilçesinde ‘yüksek tehlike’ alarmı verildi

Devamını oku: Avrupa'nın en kirli havasını soluyoruz

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Gezegen
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.