Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Etkinlikler

Artık Yeter, bu deliliği durdurma vakti geldi

Varşova’da 19’uncusu yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi bugün sona eriyor. Tam on bir gündür ülkelerin temsilcileri saatler süren toplantılar yaptılar. Toplantılarına başlamadan iki gün önce dünya tarihinde en güçlü tayfun Haiyan, Filipinlerin üçte ikisini yerle bir etmişti. On bine yakın insanın öldüğü, yarım milyondan fazla insanın evsiz kaldığı,

Devamını oku: Artık Yeter, bu deliliği durdurma vakti geldi

İzmir'de Nükleer İhaleye Tepki

Sinop'ta inşa edilmek istenen nükleer santral için Türkiye ile Japonya arasında imzalanan 22 milyar dolarlık hükümetlerarası anlaşma İzmir'de protesto edildi.

7 Mayıs Salı günü 19:00'da Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluşan nükleer karşıtları, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Devamını oku: İzmir'de Nükleer İhaleye Tepki

İzmir: 'Nükleer santralin kalkındıracağı ulusa dahil değiliz'

26 Nisan 1986'da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin 27. yıl dönümünde Küresel Eylem Grubu (KEG), Greenpeace, Fide-Der, Antikapitalist Öğrenciler ve Felsefi Muhalefet grupları tarafından Alsancak'ta bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Devamını oku: İzmir: 'Nükleer santralin kalkındıracağı ulusa dahil değiliz'

Çernobil, Fukuşima… Bir daha asla!

25 Nisan 2013’te, saat 19.30’da Galata Kulesi'nin önünde

Anma ve basın açıklaması

Nina Janchenko, kendi kelimeleriyle ‘‘Çernobil isimli çok güzel bir bölgede’’ doğan, kazaya kadar eşi ve en büyük oğlu Andrew ile Pripyat’da yaşan bir kadın. Nina Janchenko, Jupiter isimli bir radyoda, eşi ise Çernobil Nükleer Santrali’de mühendis olarak, çalışıyordu; oğulları anaokuluna gidiyordu. Kazanın yaşandığı gün hiç bir korkuları olmamış, günlük yaşamlarına devam etmişler; arkadaşlarıyla buluşmuşlar. Hiç bir zaman Pripyat’ı terk etmek akıllarına gelmemiş, ancak, aynı zamanda tasfiye memuru olan ve kazadan sonra engelli olarak hayatına devam eden babası, torunu için, gitmelerinde ısrar edince şehri terk etmişler. Ancak Kiev’e vardıklarında kazanın gerçek boyutlarından haberdar olmuşlar...

Devamını oku: Çernobil, Fukuşima… Bir daha asla!

( video ) İzmir'den hükümete çağrı: "Nükleersiz Türkiye, nükleersiz kalsın"

11 Mart 2011 günü Fukuşima'da meydana gelen büyük felaketin ikinci yıl dönümünde, İzmir'de nükleer karşıtları bugün bir eylem yaptı. Aktivistler, nükleer santrallere, termik santrallere, kapitalizme ve çevre felaketlerine karşı ses çıkardı.

Devamını oku: ( video ) İzmir'den hükümete çağrı: "Nükleersiz Türkiye, nükleersiz kalsın"

İzmir’de Nükleer Karşıtı Eylem: Akkuyu, Sinop, Fukuşima olmasın!

Dünyanın nükleerden vazgeçmesine yol açan Fukuşima nükleer felaketinin 2. yıl dönümünde İzmir'de eylem var. Küresel Eylem Grubu, Akkuyu ve Sinop'a iki nükleer santral yapmakta ısrar eden AKP hükümetine 'dur' diyecek.

Devamını oku: İzmir’de Nükleer Karşıtı Eylem: Akkuyu, Sinop, Fukuşima olmasın!

Fukuşima kanseri artırdı: 10 Mart'ta nükleere hayır demek için sokağa!

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı bir araştırmaya göre, iki yıl önce meydana gelen Fukuşima nükleer santralındaki felaket, kanser hastalığını artırdı. Küresel Eylem Grubu, Fukuşima'nın 2. yıl dönümünde İzmir'deki nükleer karşıtlarını 10 Mart günü sokağa çıkmaya çağırıyor.

Devamını oku: Fukuşima kanseri artırdı: 10 Mart'ta nükleere hayır demek için sokağa!

'Çernobil'i unutmadık, nükleer santrale izin vermeyeceğiz!' Basın toplantısı

Çernobil felaketinin 26. yıldönümünde, bir kez daha nükleer santral istemediğimizi söylemek üzere bir araya geldik. Küresel Eylem Grubu’nun çağrısı ile Antikapitalist Öğrenciler, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu, Doğa Derneği, Greenpeace, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, TEMA Vakfı ve Yeşiller Partisi’nin ortak basın açıklamasını sanatçı, aktivist Pelin Batu okudu.

Devamını oku: 'Çernobil'i unutmadık, nükleer santrale izin vermeyeceğiz!' Basın toplantısı

JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.