Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Makaleler - Nükleer Enerji

Fukuşima çocukları ölüyor

Fukuşima'da meydana gelen patlamalardan yaklaşık 39 ay sonra, çevrede yaşayan çocuklar arasında tiroid kanserine yakalanma oranı yüzde 40 kat arttı.

Devamını oku: Fukuşima çocukları ölüyor

Az daha "nükleer yandaş"ı oluyordum!

Geçen akşam TRT’de, Mersin -Akkuyu’da yapılacak Nükleer Santral ile ilgili bir program izledim. Her olaya tarafsız bakmaya çalıştığım için, TRT’deki bu “Nükleer Yandaşı” programı da sonuna kadar sabırla seyrettim.

Devamını oku: Az daha "nükleer yandaş"ı oluyordum!

Öteki Gündem ‘’Nükleer’’

Öncelikle bu yazıyı yapımı devam etmekte olan Mersin Akkuyu Nükleer Santraline yaklaşık atmış kilometrelik bir mesafeden yazıyorum. Olası bir nükleer felakete lokasyon olarak yakın olmam ya da doğacak çocuklarımın genetik olarak mutasyona uğraması gibi kişisel endişelerimi de bir kenara bırakıyorum.

Devamını oku: Öteki Gündem ‘’Nükleer’’

Hocam nükleer mi demiştiniz?

Bu ayın sonunda İstanbul’da “Nükleer Santraller Zirvesi” yapılacak. Soma katliamından on yedi gün sonra gerçekleşecek bu zirvenin komite başkanlığını yürüten Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün’ün geçtiğimiz günlerde basında zirvenin tanıtımını yapan açıklaması yer aldı1. Bu yazı Ergün’ün dile getirdiği argümanlar üzerinden tüm zirveye yöneliktir.

Devamını oku: Hocam nükleer mi demiştiniz?

Ne yaparsanız yapın Nükleer felakete hazır olamazsınız

Soma’da yaşanan felaket gösterdi ki Türkiye aslında hazır olduğunu iddia ettiği, alınacak önlemlerin aslında çok bilindik ve uygulanması kolay olan kazalara bile hazır değil. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil aslında, herkes Japonya’nın çok güçlü ve güvenilir bir teknolojiye sahip olduğunu düşünüyordu ama

Devamını oku: Ne yaparsanız yapın Nükleer felakete hazır olamazsınız

Türkiye'de Nükleer Santral Kuracak Yabancı Şirketler

Bu makalede bu şirketlerin yapıları ve çalıştırdıkları, inşaa ettikleri nükleer güç santralleri hakkında bilgi vermeye ve konu ile ilgili temel eleştirileri başlıklar altında toparlamaya çalışacağım. 

Devamını oku: Türkiye'de Nükleer Santral Kuracak Yabancı Şirketler

Ortak hafızamız Çernobil (20 yaşında)

Her hayatın kendine ait bir hafızası var. Son film şeridi oynamaya başladığında kimsenin kareleri başkalarınınkine benzemez ancak benzer kareler de yok değildir. Ortak hafıza dediğimiz aslında bu benzer karelerdir. Tıpkı, 28 Nisan 1986’da, iki gün önce olan Çernobil kazasının dünyaya gecikmeli de olsa duyurulması sonucu, olaydan haberdar olan ailelerin televizyonları başındaki şaşkınlığı gibi. Ya da Mayıs ayıyla beraber Türkiye’ye doğru hareket eden radyoaktif bulutların çayı, fındığı ve sütü vurmasıyla yaşanan haklı paniğin kareleri gibi. Bugün bu kareler, yaşı 20 yıl öncesini anımsamaya uygun olan herkesin ortak hafızasında yer alıyor.

Devamını oku: Ortak hafızamız Çernobil (20 yaşında)

Buradasınız: Anasayfa Makaleler Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.