Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Kaynaklar

Umut İklimi

Küresel Eylem Grubu Broşürü

Ömer Madra: Küresel Eylem Grubu epey zamandır bir “uzun yürüyüş” yapıyor. Hasbelkader, bu yürüyüşün neredeyse ilk günlerinden beri gururla içinde bulunmuş bir kişi olarak, karışık duygularla hatırladığım bir yığın “olay” var. Ama bunların en ilginçlerinden biri, yıllar önce küresel ısınmaya karşı yılın kesinlikle en soğuk –hatta yegâne kar yağan!– gününde gerçekleştirdiğimiz yürüyüş ve miting olmalı şüphesiz. Buz gibi havada, elimde küçük kırmızı yangın söndürme cihazı ile alana girerken, üstümüzü başımızı aramakla görevli genç polislerden biri, bıyıkaltından gülümsemesini zorlukla zaptederek, “bununla mı durduracaksınız?” diye sorduğunda, “E valla, deneyeceğiz,” gibilerden bir cevap yetiştirmeye çalışmıştım kendisine, olanca ciddiyetimle ve elbette umudumu bütünüyle koruyarak: “Belli mi olur?”

Broşürün devamını PDF olarak okumak için tıklayıız...

İklim Değişikliği Broşürü

Sanayi Devrimiʼnden beridir dünya üzerindeki ortalama sıcaklık 0.8 derece Celsius artmıştır. Bu çok fazla gözükmese de sonuçları çok büyüktür. Kutup bölgelerindeki kalıcı buzullar her geçen yıl küçülmektedir. Sıra dışı iklim olayları ve siklonlar artmıştır. İklim değişikliği hali hazırda ekosisteme zarar vermekte ve milyonlarca insanın hayatını tehdit etmekte ama bu sadece bir başlangıç.

Sorun geçmişteki hiçbir doğa olayı ile karşılaştırılamayacak düzeyde. Ancak sorunun çözümü bizlerin elinde. Çünkü sebep olan, atmosfere olması gerekenin çok üzerinde karbon dioksit (CO2) ve sera etkisi yapan gazları salarak kirleten, yine bizleriz.

Broşürü PDF olarak okumak için tıklayınız...

Küresel İklim Değişimi

İnsan faaliyetleri ekolojik çevreyi ve biyolojik çeşitliliği ne şekilde tehdit ediyor? Küresel ısınma ekolojik felakete giden yolda ilk mi yoksa son adım mı? Dünyanın enerji ihtiyacını fosil yakıtların dışındaki alternatif kaynaklardan sağlamak mümkün mü? İhtiyaç ile açgözlülük arasındaki mesafe nerede yokoldu? En çok kirletenler en çok yalan söyleyenler değil mi?

Devamını oku: Küresel İklim Değişimi

Karbon ayak iziniz

Karbon kirliliğinde ve küresel ısınmada bireyler olarak hepimizin sorumluluğu var. Karbon Ayak İziniz, gezegenimizin karbon kirliliğinin kurbanı olmasına karşı çıkmanız, sorunun değil çözümün parçası olmanız için hazırlanmış bir kılavuz.

Otomobillerin havaya çok yüksek miktarda karbon saldığını herkes bilir. Ama tükettiğimiz gıdaların taşınmasından dolayı atmosfere salınan karbon miktarını hesaplamak kolay değil. Ya da hangi çamaşır makinasının daha az enerji tükettiğini bilmek.

Devamını oku: Karbon ayak iziniz

99 Sayfada küresel iklim değişimi

Küresel ısınma nedir?

Küremizi kim ısıttı?

Neden küresel iklim değişiminin bedelini en çok yoksul ülkeler ödeyecek?

Türkiye, küresel ısınmadan nasıl etkilenecek?

Kişi ve ülke olarak bu konuda neler yapabiliriz?

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, meteoroloji ve afet yönetimi uzmanıdır. İstanbul Valiliği ile İstanbul büyükşehir Belediyesi'ne afet yönetimi konusunda danışmanlık yapmaktadır. Çeşitli basın organlarında çevre-meteoroloji konusunda yazılar yazmakta, programlar yapmaktadır.

Devamını oku: 99 Sayfada küresel iklim değişimi

Küresel ısınmayı durduralım, dünyayı değiştirelim!

Gezegenin başı dertte. İklim felaketi küresel bir gerçek olarak hepimizi tehdit ediyor fakat hükümetler çözüm olarak sıradan insanların fedakârlık yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu yüzden küresel ısınmadan bahsetmeye başlayan medyada ve reklam panolarında bir yeşillenmedir gidiyor.

Bunun yanında küresel iklim değişikliğinin sorumlularını görüp hükümetleri ve şirketleri parmakla gösteren, küresel ısınma için mücadele eden aktivistler de var.

Devamını oku: Küresel ısınmayı durduralım, dünyayı değiştirelim!

Ölümcül Havalar

Bu kitabı eline alan herhangi biri başlığından dolayı merak duymuş olabilir. Ölümcül Havalar sözü gayet ciddi bir sözdür. Ve eğer on yıl önce biri bana gezegenimizin acil bir tehlike içinde olduğunu söyleseydi, onu pek dikkate almazdım. Bu kitapta o günden beri öğrendiklerimi ve bunların görüşümü nasıl değiştirdiğimi anlatacağım size.

Devamını oku: Ölümcül Havalar

Buradasınız: Anasayfa Kaynaklar
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.