Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Halkların iklim yürüyüşü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bütün dünya devlet başkanlarını iklim değişikliği meselesini konuşmak,  gerekli kararları alacak iradeyi göstermek ve gereken adımları atmak için Eylül ayında New York'ta bir zirvede buluşmaya çağırdı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı'ndan yaklaşık 1 ay önce, 23 Eylül'de başlayacak olan bu zirve bir anlamda gezegenin geleceğini belirleyecek kadar önemli. 

Devamını oku: Halkların iklim yürüyüşü

Dünya, ‘İklim Sapması'ndan Sonra Nereye Doğru Yol Alacak?

Gezegenin iklimi, insanlık tarihinde şimdiye kadar var olagelmiş olandan tamamen farklı bir noktaya gelecek mi? Gelecekse de bu ne zaman gerçekleşecek? Biyo-coğrafyacı Camilo Mora, Yale Environment 360 ile yaptığı röportajda, son zamanlarda yapılmış olan kaygı uyandırıcı bir araştırma üzerine ve bu araştırmanın gelecek on yıllarda ne anlama gelebileceği hakkında konuşuyor.

Devamını oku: Dünya, ‘İklim Sapması'ndan Sonra Nereye Doğru Yol Alacak?

Cepheye Çağrı: İklim Değişikliğine Karşı Hareket Talep Etmeye Bir Davet

İklim aktivisti ve 350.org’un kurucusu Bill McKibben, "Ancak bazı anlar vardır, direniş bir araya gelmek ve tüm dünyaya ne kadar büyük olduğunu göstermek durumundadır" diyerek bir çağrıda bulunuyor.

Devamını oku: Cepheye Çağrı: İklim Değişikliğine Karşı Hareket Talep Etmeye Bir Davet

Geleceğimizi kararttınız!

Soma’dan gelen haber içimizi kanattı. Madende hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Başbakan “Bu mesleğin kaderinde maalesef bu var. Bu mesleğe giren kardeşlerim de, içerisinde bu tür şeylerin olacağını bilerek giriyorlar" demişti bir başka maden kazasının yaşandığında. Ama adımız gibi biliyoruz ki bu ölümler kaderimiz değil.

Devamını oku: Geleceğimizi kararttınız!

Kadıköy'de on binler buluştu: "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk"

Kadıköy'de bugün yağmaya, talana, doğa katliamına karşı on binlerce kişinin bir araya geldiği mitingde, rüşvete, yolsuzluğa, hırsızlığa ve hükümete olan tepki büyüktü. Polis, bir ara alanın girişlerinden birine gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı.

Devamını oku: Kadıköy'de on binler buluştu: "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk"

Fukushima, insan eliyle yapılmış en büyük çevre felaketi olabilir

Fukushima Dai-ichi (dai-ichi bir numara demektir) Japonya'nın Fukushima bölgesinde bulunan, çoklu reaktörlü, bir nükleer enerji santralidir. Fukushima Dai-ichi nükleer reaktörünün planlanan kapatılmasından tam 14 gün önce, 11 Mart 2011'de meydana gelen 9.0 şiddetindeki Tōhoku depremi, Fukushima Daiichi nükleer felaketine sebep oldu. Deprem, Fukushima I Nükleer Enerji Santrali'nde çalışan üç reaktörün ani durdurulmasına sebep oldu. Sonrasında vuran Tsunami tesisi çökertti ve Fukushima I acil durum dizel jeneratörlerini durdurdu ve tesiste elektrik kesintisine sebep oldu. Bundan dolayı oluşan yetersiz soğutma, patlamalara, radyoaktif erimeye sebep oldu. Fukushima I, altı reaktöründen üçünde ve 6 soğutma havuzundan birinde sorun yaşıyor... (1)

Devamını oku: Fukushima, insan eliyle yapılmış en büyük çevre felaketi olabilir

#direngezegen diyen binler Kadıköy'deydi

"İklimi değil sistemi değiştir" sloganıyla Kadıköy'de yapılan mitinge katılan binlerce kişi, AKP'nin enerji ve çevre politikalarını protesto etti. 140 ülkeden "350" kampanyası aktivistlerinin de yer aldığı, Küresel Eylem Grubu, Greenpeace, TEMA, DSİP, Yeşil Düşünce Derneği'nin yanı sıra çok sayıda yerel ekoloji inisiyatifinin katıldığı yürüyüşe Gezi direnişinin atmosferi damgasını vurdu.

Devamını oku: #direngezegen diyen binler Kadıköy'deydi

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

İstanbul’un merkezinde kalan son parktaki yetmiş beş ağacı yaşatmak için canımız pahasına günlerdir direniyoruz. Polis, zabıta; tazyikli suyla, biber gazıyla, copla, yakarak yıkarak barışçıl eylemimize vahşice saldırdı. Bu vicdansızlıktır, vahşettir, polis terörüdür.  Yüzlerce insan genç yaşlı çoluk çocuk yoldan geçen turisti çalışanı hepimiz bu terörden nasibimizi aldık. Hastaneler beyin tranvası geçiren, astım kriz geçiren, gaz bombası fişeği ile yaralanan onlarca insanla doldu. Ne için diye soruyoruz?

Devamını oku: Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.