Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Manset

Dinle G20; “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var!

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında BM Sekteri tüm dünya ülke liderlerini New York’a, iklim gündemli bir zirveye çağırmıştı. Bu zirveye yönelik New York sokaklarını her yaştan, ırktan, dinden ve meslekten 400 binden fazla insan doldurdu.

Devamını oku: Dinle G20; “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var!

Tarihin En Büyük İklim Yürüyüşü

BM çağrısıyla yapılacak İklim Zirvesi öncesi 166 ülkede 2808 etkinlik gerçekleştirildi. Dünyanın her yerinde iklim aktivistleri "Laf değil, eylem" diyerek sokaklara döküldü. Yürüyüşlerin en büyüğü ise zirvenin yapılacağı New York'ta gerçekleşti.

Devamını oku: Tarihin En Büyük İklim Yürüyüşü

"Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız!" - 20 Eylül basın açıklaması

20 Eylül İklim adaleti yürüşü sırasında yaptığımız basın açıklamasının sonunu "Sesi olmayan tüm canlılar adına da konuşarak, iklim değişiminin, yıkıcı enerji politikalarının sorumlusu olan tüm hükümetlere sesleniyoruz, siz bize değil biz size liderlik ediyoruz. İklim krizini çözeceğiz.

Devamını oku: "Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız!" - 20 Eylül basın açıklaması

Halkın İklim Yürüyüşü İyi Bir Başlangıç Olmalı

İklim değişikliğinin etkilerinin sınırlanabilmesi için karbon salınımlarının %80 oranında düşürülmesi, bunu yapmak için ise dünya ekonomisinin topluca farklı bir kuruluma kavuşması gerek. Kapitalist pazarlara hem bağımlı hem de onları yok edici yapısına kavuşturan, pazarı belirleyen ve pazar tarafından belirlenen işletmelerin bunu gerçekleştirmeleri, fosil kaynak kullanımını sınırlamaları beklenemez. Bunun için başka bir ekonomi, başka bir uygarlık gerek.

Devamını oku: Halkın İklim Yürüyüşü İyi Bir Başlangıç Olmalı

Disruption: İklim. Değişikliği. - bir Kelly Nyks & Jared P. Scott filmi

İklim değişikliğini görmezden gelmeye devam edersek neler olabileceğinin altını çizen ve 20-21 Eylül'deki dünya çapındaki, yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşüne davet eden bu filmi mutlaka izleyin. Ancak, bu filmi izledikten sonra kayıtsız kalmanız mümkün olmayabilir.

Devamını oku: Disruption: İklim. Değişikliği. - bir Kelly Nyks & Jared P. Scott filmi

İklim değişikliği Türkiye’yi teğet geçmeyecek

23 Eylül’de dünya liderleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un daveti üzerine New York’ta iklim zirvesinde buluşacaklar. Bu olağan bir zirve değil. Zirveden iklim değişikliğinin yarattığı felaketler dünyanın dört bir yanında büyük yıkımlara yol açarken hâlâ bu konuda yeterli çabayı göstermeyen devletlere bu konunun önemini hatırlatmak ve 2015’de imzalanacak yeni uluslararası sözleşmede sorunun büyüklüğüne uygun çözüm önerileri konusunda devletlerin daha istekli davranmalarını sağlamak hedefleniyor.

Devamını oku: İklim değişikliği Türkiye’yi teğet geçmeyecek

20-21 Eylül “Karşı İklim Zirvesi”

Havalar gözlerimizin önünde hızla değişiyor. Gittikçe artan seller, kuraklık ve susuzluk bu yıl tarımdan, şehirlere tüm hayatımızı etkiledi. Üstelik iklim değişikliğinin artan etkileri yüzünden seneye ve daha sonraki senelerde daha kötülerini de göreceğiz.

Devamını oku: 20-21 Eylül “Karşı İklim Zirvesi”

JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.