Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Haber - Yorum

Vancouver %100 yenilenebilir enerji kullanmayı kabul etti

600.000 nüfuslu bu Kanada kenti, elektrik, ulaşım, ısınma ve soğutma için 20 yıl içinde sadece yeşil enerji kullanacığını açıklayan en son kent oldu

Devamını oku: Vancouver %100 yenilenebilir enerji kullanmayı kabul etti

Araştırma raporu: Erdoğan’ın ‘çılgın’ projeleri İstanbul’un iklimini değiştirecek, susuz bırakacak

Su Hakkı Kampanyası tarafından yayınlanan ‘İstanbul’un su krizi ve kolektif çözüm önerileri’ başlıklı raporda, 3’üncü köprü, 3’üncü havalimanı ve Kanal İstanbul gibi projelerin kentin iklimini değiştireceği, baraj ve yeraltı sularını kullanılamaz hale getireceği vurgulandı.

Devamını oku: Araştırma raporu: Erdoğan’ın ‘çılgın’ projeleri İstanbul’un iklimini değiştirecek, susuz bırakacak

"İklim İçin Ben de Varım"

İklim değişikliğinin gezegenin en büyük krizi olduğunu bilenler ve bu konuda acilen olumlu adımlar atılması gerektiğini düşünenler İstanbul'da bir araya geldi ve "İklim İçin Ben de Varım" kampanyasını başlatarak herkesi harekete geçmeye çağırdı.

Devamını oku: "İklim İçin Ben de Varım"

2015 Kömür Yılı Olabilir mi?

2012 yılını Enerji Bakanlığı “Kömür Yılı’’ ilan etmişti. Soma’da yaşanan facia, ardından gelen Ermenek ve diğer kömür madenlerindeki kazalar gözleri bir anda kömür madenciliğine çevirdi. Kamuoyu bu süreçte kömür üretimi ilgili kavramları öğrendi.

Devamını oku: 2015 Kömür Yılı Olabilir mi?

2014 en sıcak yıl oldu

2014, küresel ısınma kayıtlarının tutulmaya başladığı 1880 yılından bu yanaki ‘en sıcak’ yıl oldu. Amerikalı bilimadamları, geçtiğimiz sene küresel ısınmanın rekor kırdığını açıklayarak felaketin artık kapıda olduğunu belirtti.

Devamını oku: 2014 en sıcak yıl oldu

2015'in ilk gününde CO2 sınırı aşıldı

2015'in henüz ilk iki haftası tamamlanmamış olmasına rağmen, ortalama karbondioksit seviyesinin aşıldığı açıklandı. Uzmanlar gelecek nesillere yaşanabilir bir iklim bırakılabilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Devamını oku: 2015'in ilk gününde CO2 sınırı aşıldı

Baktım Kar Havası, Eve Gel Kör Olası!

Kuraklık, iklimin su kaynaklarını, tarımı ve tüm canlıları etkilemesinin bir yoludur. Kuraklığın en önemli nedeni de yağmur değil; kar yağışının eksikliğidir.

Devamını oku: Baktım Kar Havası, Eve Gel Kör Olası!

Uzmanlar hükümetleri iklim değişikliği sebebiyle artacak göçe hazırlıklı olmaları konusunda uyardı

Bilim insanları uyarıyor: Hükümetler, küresel ısınmayla bağlantılı doğal afetler ve olağanüstü hava koşulları nedeniyle artacağı öngörülen milyonluk göçlere hazırlıklı olmalı

Devamını oku: Uzmanlar hükümetleri iklim değişikliği sebebiyle artacak göçe hazırlıklı olmaları konusunda uyardı

Buradasınız: Anasayfa Makaleler Diğer Makaleler Haber - Yorum
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.