Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Santral İstemiyoruz

Sinop nükleer santral basın acıklaması

NE SINOP'TA NE AKKUYU'DA NE DE BAŞKA BIR YERDE

NÜKLEER SANTRAL IS-TE-MI-YORUZ

Türkiye-Kore İş Forumu'nda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sinop'ta nükleer güç santralleri kurulması isteği ve kararlılığı içinde olduklarını” söylemiş.

Sayın Yıldız, istekli ve kararlılı olabilirsiniz ama nükleer santral kuramayacaksınız. Sizden önceki hükümetlerin istek ve kararlılıkları nasıl nükleer santral kurmalarına yetmediyse sizinki de yetmeyecek. Artık bu gerçeği anlayın ve bu sevdanızdan vazgeçin.

Devamını oku: Sinop nükleer santral basın acıklaması

17 Ocak Nükleer Basın Açıklaması

Saat 12'den itibaren Karakedi Kültür Merkezi'nde biraraya gelen aktivistler yaptıkları radyasyon makyajlarıyla İstiklal Caddesi'ne çıktılar. Daha sonra Su Forumu'ndan çıkan aktivisterin de katılımıyla cadde boyunca basın açıklaması yapılan yere kadar "Nükleer Santral İstemiyoruz!" bildirileri dağıtıldı.

Basın açıklamasını KEG aktivistlerinden Mine Kösem okudu. Açıklamada "Yazı da gelse, tura da gelse, dik de gelse nükleer santral kuracağız" diyen hükümete nükleer atık sorununu nasıl çözdüğü, santralin yapımında ve çalışmasında karbon salınımı yaratmayan teknikler bulup bulmadığı, işin ekonomik boyutu herkes tarafından bilinirken, santralin yapım ve işletme maliyetlerinin mi düştüğü, santral güvenliğinde yeni teknolojik gelişmeler mi olduğu ve yaşanan kazaların niçin yok sayıldığı soruldu.

Ayrıca, nükleer enerjinin nükleer silahlar için ilk adım olduğu hatırlatılarak, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurma konusunda arabuluculuk yapmaya çalışan AKP Hükümeti'ne barışı siz de nükleer santral üreterek mi sağlayacaksınız diye soruldu ve Filistin halkına gerçekten yardım etmek istiyorsanız nükleer bombalara sahip az sayıdaki ülkelerden birisi olan İsrail ile askeri anlaşmaların iptal edilmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı.

Devamını oku: 17 Ocak Nükleer Basın Açıklaması

Nükleer Karşıtlarından Enerji Bakanı'na Tepki: Biz de kararlıyız, yaptırmayacağız!

Özlem Zorcan - Ankara

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, nükleer güç santrallarının kurulması hakkındaki yasanın bütün adımlarını yerine getirerek ihale sürecini başlattıklarını açıklaması nükleer karşıtları tarafından tepkiyle karşılandı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, AKP hükümetinin nükleer santral yapma konusundaki tüm ısrarlarına karşı duracaklarını vurgulayarak, “Tekrar tekrar söylüyoruz, biz de kararlıyız, nükleer santral yaptırmayacağız!” dedi.

‘BAŞKA ŞEYLER OLUYOR’
Nükleer santral teknolojisinin, enerji üretim seçeneği olarak dünyada geri ve eski bir teknoloji olarak kabul edildiğini hatırlatan Ertuğrul Ünlütürk, şunları kaydetti:
“Türkiye’de ‘başka şeyler’ oluyor. Hükümet nükleer atık sorununu, kaza riskini, santrallerin olası çevre ve sağlık etkilerini bir yana bırakarak yatırım yapması için uluslar arası tekelleri Türkiye’ye davet ediyor. Söz konusu ihale, verilmiş sözlerin tutulması için açılan bir ihaledir. Pazarlığı, lobisi, ön görüşmeleri çoktan Meclis koridorları dahil olmak üzere pek çok yerde yapılmıştır.”

Devamını oku: Nükleer Karşıtlarından Enerji Bakanı'na Tepki: Biz de kararlıyız, yaptırmayacağız!

KEG nükleer enerji toplantısını protesto etti

Bugün (27 Mart) Küresel Eylem Grubu olarak İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde yapılan “Nükleer Teknolojide Dünya Konjonktürü: III. ve III+ Nesil Nükleer Reaktörler Kongresi”ni protesto etmek için sabah saatlerinde kongre merkezindeydik.

Kongrenin açılışından hemen once 10 kişiyle lobide yaptığımız basın açıklamasına, açıklamamızı bitiremeden otel görevlileri ve bazı katılımcılar müdahale etti. Birkaç dakikalik bir karşılıklı tartışma ve ufak bir arbede yaşadık ve basın açıklamasını sonlandırdık.

Linkin devamında basın açıklamamızı görebilirsiniz. ilk olarak CNN Turk’te http://www.cnnturk.com/YASAM/haber_detay.asp?PID=223&HID=1&haberID=442119 adresinde haber  olarak çıktı.

Nükleercilere rahat yok!
Küresel Eylem Grubu’nun 27 Mart 2008’de İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde yapılan Nükleer Teknolojide Dünya Konjonktürü: III. ve III+ Nesil Nükleer Reaktörler Kongresi’ni protesto için yaptığı
BASIN AÇIKLAMASI:

Devamını oku: KEG nükleer enerji toplantısını protesto etti

Nükleer santrallere geçit yok eylemi yapıldı

Nükleer santrallere geçit yok

Sample ImageHükümetin son dönemde siyasi gündemde yaşanan toz duman arasında alelacele Meclis'ten geçirdiği nükleer santrallerin kurulmasına olanak veren Yasaya karşı KEG bir basın açıklaması yaptı.

Medikomu Vermiyorum mitingi ardından kitle Yüksel Caddesi'ne geçti ve 16.30'da İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı.

Açıklamayı KEG adına Canan Şahin yaptı. Açıklamada  "Meclis'in küresel şirketlerin isteğini yaptığı, halka ihanet ettiği" belirtildi.  "Sinop'ta ve Akkuyu'da kurulacak santrallerin sadece bu iki bölgeyi değil, hepimizi ilgilendirdiği, nükleer enerjinin temiz olmadığı, nükleer kazalarda yüzlerce insanın kanser vakalarına yakalandığı, normal çalışan bir santralin bile radyasyon yaydığı" vurgulandı. "Nükleer santrallerin enerji krizine de çözüm olmadığı, büyük maliyetlere karşın çok az miktarda enerji sağlanabildiği" ileri sürüldü ve "Atıkların saklanması konusunda da sorunların yaşandığının ve 10 bin yıl boyunca atıkların etkisinin sürdüğünün" altı çizildi. "Nükleer santrallerin insanlık için tehdit oluşturduğu, kâr için insan hayatının hiçe sayılamayacağı" hatırlatıldı. Ayrıca Hükümetten nükleer enerji ve fosil yakıtlar yerine daha ucuz ve çevre dostu olan yenilenebilir enerjilere yatırım yapması talep edilirken, tüm duyarlı insanlar nükleer santrallere karşı mücadeleye çağrıldı.

Nükleer Santral İstemiyoruz İmza Kampanyası

Bir yandan 26 Nisan'daki büyük mitinge hazırlanırken, diğer yandan da başlattığımız imza kampanyasıyla nükleere karşı çıkıyoruz. İmza kampanyamız her gün katlanarak büyüyor ve "Nükleer Santral İstemiyoruz" diyenlerin ortak bir ses çıkarmalarını sağlıyor.

Siz de imza atın!
http://www.nukleersantralistemiyoruz.org/

Güneş, rüzgar bize yeter!

İzmir Gaziemir’de radyoaktif tehlike

İzmir Gaziemir'de kurşun üreten fabrikanın radyoaktif atıklarını arazisine gömdüğü ortaya çıktı. Zehiri kusan toprak yanmaya başladı.

Devamını oku: İzmir Gaziemir’de radyoaktif tehlike

Çernobil'e Yeniden Bakış ve Japonya Nükleer Felaketi

Prof. Dr. Hayrettin Kılıç* (The Green Think Tank of Turunch Foundation. N.J. USA)
26 Nisan 2012, Ukrayna’daki Çernobil nükleer kazasının 26.  yıldönümü.  Ne yazık ki hala, Japonya Fukişima’da meydana gelen nükleer santral kazasında 3 reaktör ve soğutma havuzlarındaki atık yakıttan yayılan radyasyon kuzey yarım küreye yayılmaya devam ediyor. Fukişima’daki erimeye devam eden reaktörlere işçilerin bile yaklaşmadığı sırada, Çernobil’de patlama sonucu eriyen reaktör korunun ve diğer aksamlarının sökülüp çevreden izole edilebilmesi için gereken 1.5 milyar ABD doları henüz temin edilemediği için şu ana kadar üstü geçici olarak beton bloklarla kapatılan rektörün çevreye radyasyon yayılmasını önlemek için 26 yıldan beri hala 3.500 işçi çalışıyor.

Devamını oku: Çernobil'e Yeniden Bakış ve Japonya Nükleer Felaketi

Buradasınız: Anasayfa Kampanyalar Nükleer Santral İstemiyoruz
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.