Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

İklim Değişikliğini Durdur

6 Aralık İklim Zirvesi Programı

Küresel Isınmayı Durdur Dünyayı Değiştir
6 Aralık İklim Zirvesi Programı
İstanbul

12.00- Basın açıklaması: "Küresel ısınmayı durdur, Dünyayı değiştir"

Yer: Beşiktaş Meydanı

14.30-  Forum/ Aktivistler ve Kampanya sözcülerinin katılımıyla

Türk Tabipler Birliği (TTB), Petrol-İş Sendikası, DİSK, Eğitim-Sen 2 No'lu Şube, Yeşiller Partisi, Greenpeace, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu, Küresel BAK, Doğa Derneği, Açık Radyo, KEG, Uluslararası Af Örgütü, Munzur'u Koruma Kurulu, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, Suyuma Dokunma Kampanyası, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi

Devamını oku: 6 Aralık İklim Zirvesi Programı

Hayde Festivale!

4. Yeşil Yayla Festivali 6-13 Ağustos 2009, Fındıklı - Rize - Ardeşen - Çamlıhemşin

“… her kumardan bir yaprak,
olsun keremitumuz…”

Yeşil Yayla Festivali; dördüncü yılında “ bitkiler” temasıyla yolculuğunu
Sürdürüyor…

Kumar çiçekleri, Yedidamar, Eğrelti, Isırgan ve Dere otu…
Ve daha niceleri…

Üstüne şarkılar, türküler yakılan, şifalar dağıtan doğanın nimetleri
“bitkiler”…

Devamını oku: Hayde Festivale!

Enerjimiz temiz olsun lütfen

Mehmet Demir'in 1967 yılında çektiği "Serseriler Kralı" filminden akılda kalan en etkili cümle, Sadri Alışık'ın hakime sorduğu sorudur. "Bu da mı gol değil be?"

Fotoğrafta gördüğünüz köyün adı Tarlaağzı. Bartın'ın turistik mi turistik ilçesi Amasra'ya 7 km uzaklıkta bulunuyor. Hattat Holding 1999 yılından beri kömürle çalışan termik santrali Tarlaağzı köyünün sahiline kurmak istiyor.

Devamını oku: Enerjimiz temiz olsun lütfen

Eylemci

Genç insanlara sözüm: Haklarınız için ayağa kalkın – hükümetin dürüst olmasını ve politikalarının sonuçlarıyla ilgilenmesini talep edin. Yaşlı insanlara ise: Belimizi doğrultup gençlerin yanında miras alacakları dünyanın korunması için mücadele edelim.

“Nasıl eylemci oldunuz?” soruya şaşırmıştım. Kendimi hiç eylemci olarak değerlendirmemiştim. Neticede, ABD’nin Orta Batı’sından ağır ve az konuşan bir bilim insanıyım. Akrabalarımın çoğu hayli muhafazakar sayılır. Memlekettekilerin “eylemci”lere karşı tavırlarını düşünebiliyorum.

Devamını oku: Eylemci

İklim adaletsizliğine direniş

Kapitalizmin yarattığı ekonomik ve ekolojik yıkımların gölgesinde, yerelden küresele, bir yok oluşa doğru ilerliyoruz. Sayısı iki bine varan HES projeleri, elliye yakın yeni termik santral projesi, nükleer santral projeleri, GDO'lu ürünler, endüstriyel tarım şirketleri, altın madenleri, yok olan türler, eriyen buzulların altında petrol bulmak umuduyla savaşın eşiğine gelen ülkelerin yarattığı ruh hali... Yaşamın devamlılığını hiçe sayarak kısır tohumlar üretebilecek kadar gözü dönmüş şirketlerin iktidarı altındaki dünyada tüm yaşamın tehdit altında olma hali!

Devamını oku: İklim adaletsizliğine direniş

Büyüme ve Karbon Salımı

Avrupa, krize girmek üzere. Ekonomik krizi borç krizi karşısında yaşanan çözümsüzlükle birlikte değerlendirirsek, belki de krizin göbeğinde, şu anda. Rakamlar çıkmadan tam olarak anlayamadığımız krizlerimiz, rakamlar kadar fiktif ve nominal. Sonuçları ise gerçek insanlar için acımasız. İşin en garip tarafı da aslında krizden çıkmak için alınan, bu borçların geri ödenebilmesi için uygulanmak zorunda kalınan önlemler, bu önlemler uygulanmasa bile oluşacak talep daralması nedeniyle ekonomilerin gireceği krizlerin hatta küresel ekonomik krizin de habercisi.

Devamını oku: Büyüme ve Karbon Salımı

Umut her zaman vardır

İnsan yapısı iklim değişikliğinin gençler ve henüz doğmamış nesiller üzerindeki büyük tehdidine karşı ve fosil yakıt salımlarının kısıtlanması için Türkiye'de de epey zamandır bir "uzun yürüyüş" yapılıyor. Hasbelkader, bu yürüyüşün neredeyse ilk günlerinden beri gururla içinde bulunmuş bir kişi olarak, karışık duygularla hatırladığım bir yığın "olay" var.Ama bunların en ilginçlerinden biri, yıllar önce küresel ısınmaya karşı yılın kesinlikle en soğuk –hatta yegâne kar yağan!– gününde gerçekleştirdiğimiz yürüyüş ve miting olmalı şüphesiz. Buz gibi havada, elimde küçük kırmızı yangın söndürme cihazı ile alana girerken, üstümüzü başımızı aramakla görevli genç polislerden biri, bıyık altından gülümsemesini zorlukla zaptederek, "bununla mı durduracaksınız?" diye sorduğunda, "E valla, deneyeceğiz," gibilerden bir cevap yetiştirmeye çalışmıştım kendisine, olanca ciddiyetimle ve elbette umudumu bütünüyle koruyarak: "Belli mi olur? Bakarsınız durdurmuşuz."

Devamını oku: Umut her zaman vardır

3. köprü “çılgınlık değil”, cinayet!

AKP Hükümeti'nin "çılgın" projelerinden biri olan İstanbul Boğazına 3. köprü kurma girişimi, açılan ihaleye hiçbir şirketin teklif vermemesi üzerine iptal oldu. İhalenin ardından hükümet yetkilileri 3. köprüyü kurma konusunda ne kadar kararlı ve istekli olduklarını ifade eden açıklamalarda bulundular: "Gerekirse kamu kaynaklarıyla köprüyü yapacağız." dediler.

Devamını oku: 3. köprü “çılgınlık değil”, cinayet!

Buradasınız: Anasayfa Kampanyalar İklim Değişikliğini Durdur
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.