Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

İklim Değişikliğini Durdur

Küresel ısınma nedir?

Dünya özellikle son yirmi yıldır son binyılın herhangi bir anında ısındığından daha hızlı ısındı. Dünyanın normal sıcaklığı 16 derece ve şu an gezegen üzerinde var olan her türlü yaşam biçimi bu sıcaklıkta yaşama yeteneğine sahip.

İnsanlığın yaşamını sürdürebileceği 16 derecelik sıcaklığı sağlayan şey ise; karbondioksit, metan, su buharı gibi doğal olarak atmosferde bulunan sera gazları. Bu gazlar sayesinde güneş ışınlarının bir kısmı atmosferde tutuluyor ve hayatın devamı için gereken sıcaklık sağlanıyor. Ancak sanayi devrimi sonrasında kömürün ve onu takip eden süreçte petrol ve doğalgazın kullanılmasıyla atmosfere salınan karbondioksit ve diğer sera gazlarının oranı arttı. Atmosferdeki sera gazlarının miktarı artınca doğal olarak bu gazlar daha fazla güneş ışığını tutmaya başladılar. Böylece atmosferdeki sıcaklık da arttı yani gezegeni bir örtü ile yeterince ısıtabiliyorken; biz üzerimize battaniye örttük.  Son 200 yıl içinde ise gezegenin sıcaklığının 0,7 derece arttığı bilimsel raporlarla tespit edilmiş durumda. Atmosferde biriken sera gazlarının gecikmeli etkisi ile sıcaklık artışı 1.4 derece ulaşacak.

Devamını oku: Küresel ısınma nedir?

İklim Değişikliği Nedir?

Sanayi Devrimiʼnden beridir dünya üzerindeki ortalama sıcaklık 0.80C artmıştır. Bu çok fazla gözükmese de sonuçları çok büyüktür. Kutup bölgelerindeki kalıcı buzullar her geçen yıl küçülmektedir. Sıra dışı iklim olayları ve siklonlar artmıştır. İklim değişikliği hali hazırda ekosisteme zarar vermekte ve milyonlarca insanın hayatını tehdit etmekte ama bu sadece bir başlangıç.

Devamını oku: İklim Değişikliği Nedir?

Her şeyi değiştirmeliyiz! Hemen, şimdi!

30 Mayıs’da iklim değişikliğinin sadece bir çevre sorunu olarak adlandırmayanların bir araya geldiği bir toplantı olacak. Bu toplantı İstanbul’da 12-13 Kasım tarihlerindeki İklim Forumu’nu ve 14 Kasım’da büyük İklim yürüşünün hazırlıkları için yapılacak. Tıpkı dünyanın dört bir yanında buna benzeyen toplantılarda olduğu gibi her yaştan, cinsten, sektörden, inanıştan insan bir araya geleceğiz. Neden mi?

Devamını oku: Her şeyi değiştirmeliyiz! Hemen, şimdi!

28 ŞUBAT’TA #iklimiçin SAHNEDEYİZ!

“İklim için ben de varım” diyenler 28 Şubat Cumartesi günü saat 13.30’da Tatavla Sahnesi’nde buluşuyor. Tüm Küresel Eylem Grubu aktivistlerini bu büyük kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz.

Devamını oku: 28 ŞUBAT’TA #iklimiçin SAHNEDEYİZ!

İklimi değil, sistemi değiştirmek için #oyumdemirtaşa

İki gün önce Selahattin Demirtaş’ın “Yeni Yaşam Çağrısı” başlıklı tutum belgesinin basın toplantısı yapıldı.

Devamını oku: İklimi değil, sistemi değiştirmek için #oyumdemirtaşa

İklim Zirvesi'ni birlikte örgütleyelim!

Küresel Eylem Grubu olarak 20-21 Eylül'de New York'ta "iklimin lideri olmayanların" zirvesine karşı olarak yapmayı düşündüğümüz iklim zirvesinin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 28 Haziran'daki ilk buluşmanın ardından oluşturduğumuz çalışma grupları harekete geçmeye başladı.

Devamını oku: İklim Zirvesi'ni birlikte örgütleyelim!

İklim aktvistleri buluşuyor

“Dünya liderleri” olarak adlandırılan ama iklim lideri olmayanların zirvesi bu yıl 20-21 Eylül tarihlerinde ABD’nin New York kentinde yapılacak. Yıllardan beri şiddetlenen iklim değişikliğini durdurmak için atmosferdeki sera gazlarını radikal biçimde sınırlamayan, uluslararası bağlayıcılığı ve yükümlülükleri olan bir anlaşmayı hayata geçirmeyen ülke liderleri tekrar bir araya gelecek.  Dünyanın dört bir yanındaki iklim aktivistleri ise böyle bir anlaşmanın tüm canlı yaşamı için zorunlu olduğunu dile getirecekler.

Devamını oku: İklim aktvistleri buluşuyor

Yağmaya karşı, İstanbul'u savunmaya!

Para ve iktidar hırsıyla yanıp tutuşanlar, siyasi iktidarlarıyla, yerel yönetimleriyle İstanbul’u mahalleleri, meydanları, ormanları, tarihi ve kültürüyle alınıp satılan bir mal gibi pazara sürdüler. Hukuksuz yasaları, olağanüstü yetkili bakanlıkları, kolluk kuvvetleri, dozerleri ve işbirlikçi yerel yönetimleriyle İstanbul şehrini kuşatıp can pazarına çevirdiler. Mahallelerimizi emlak şirketlerine ve TOKİ’cilere; ormanlarımızı çılgın projelere ve lüks konut sitelerine; meydanlarımızı ve ortak tarihsel değerlerimizi AVM’lere peşkeş çektiler.

Devamını oku: Yağmaya karşı, İstanbul'u savunmaya!

Buradasınız: Anasayfa Kampanyalar İklim Değişikliğini Durdur
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.