Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

İklim Değişikliğini Durdur

Ne İstiyoruz

Kyoto’ya taraf olan Hükümetten istediklerimiz.

- Kömürlü termik santralların yapımını durdurun. Var olanları hemen, acilen kapatın.

- Nükleer santral kurma sevdanızdan vazgeçin

- Rüzgar ve güneş gibi temiz enerji kaynaklarını kullanın

- Şirketleri değil gezegeni kurtarmak için para harcayın

- Otomobil kullanımını sınırlandırın, toplu taşımacılığa yatırım yapın

- Binaların yatılım sistemleri için yasal zorunluluk getirin, yalıtım sistemleri için para harcayın

Kopenhag'dan

"Eger gezegeni kurtarmazsak kaybedecek hic bir seyimiz kalmayacak, bunun için yani ‘herşey’ için mücadele ediyoruz " Gökşen Şahin 

Kopenhag zirvesinden tayin edici bir sonuç ve yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma çıkmayacağını daha zirve başlamadan önce bir çoğumumuz tahmin ediyorduk . Ama yine de hepimiz bu zirvenin değiştirici ve dönüştürücü olacağını söylüyorduk. Bu zirve alınan kararlar ve ortaya çıkan anlaşma ile değil, iklim hareketinin gücü ve büyüklüğü ile değiştirici olacak diye düşünüyorduk ve 12 Aralıkta iklim hareketinin cidden nasıl bir güç olduğunu gördük.

12 Aralık günü sabah 10’da başladı eylemler, « Halkların Forumu » Klimaforum’dan başlayan ve Friends of Earth’un organize ettiği ‘insan tufanı’ adını verdiği yürüyüş Parlamento Binasının önünde yani büyük eylemin başlayacağı yerde sonlandı. Yaklaşık 13 kilometre süren büyük yürüyüşün başlama saatine daha bir kaç saat olmasına rağmen onbinlerce insan zaten alandaydı ve bu kalabalık dakikalar geçtikce artıyordu. Eylem saatine yaklaştıkça alanda degil yürümek, kıpırdamak bile zorlaşmıştı. Dünyanın her tarafından gelen ve iklim adaleti isteyen aktivistler ellerinde « Gezegen B yok » ; « Doğa pazarlık etmez » ; « iklimi değil, siyaseti değiştirin » yazılı dövizleri taşıyorlar ve tek bir şey istiyorlardı « gerçek bir anlaşma ». Alanda toplanan aktivistler ise rengarenkti. Yüzüne gezegeni kurtarın yazarak dünya haritası çizenlerden, kutup ayısı kostümü giyerek «  iklim değişikliği beni öldürüyor» diye gazetecilere açıklama yapanlara kadar dünyanın hemen hemen her ülkesinden insanlar Kopenhag’dan bir sonuç çıkmasını istiyorlardı. Çünkü The Guardian gazetesinin köşe yazarı George Monbiot’nun da dediği gibi «  bu konu sadece hükümetlere bırakılacak kadar basit ve ucuz değil » .

Devamını oku: Kopenhag'dan

İklim Zirvesi Hazırlık Toplantısı - Bonn

Bonn’da yeni iklim anlaşması için toplantı
Erkin Erdoğan

1-12 Haziran tarihlerinde Bonn'da, bu yıl Aralık ayında Kopenhag'da yapılacak olan BM İklim Görüşmeleri'nin ikinci büyük hazırlık toplantısı yapıldı. UNFCCC 'ye (Birleşmiş Devletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi) taraf olan ülke delegasyonları ile çok sayıda kuruluş ve STK'nın katıldığı toplantılar 2012 sonrasında Kyoto Protokolü yerine geçecek olan protokolün taslağının oluşturulması açısından önemliydi.
Küresel İklim Değişikliği'nin etkilerini azaltmak ve durdurmak için karbon emisyonlarını azaltıcı önlemlerin hızla alınması bir zorunluluk. Bu küresel bir kriz ve bütün dünya devletlerinin, özellikle de gelişmiş ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin harekete geçmesi, ciddi ekonomik ve sosyal tedbirler alması gerekli. Bilim insanları çok vaktimizin kalmadığını ortaya koyuyor.

Devamını oku: İklim Zirvesi Hazırlık Toplantısı - Bonn

Buradasınız: Anasayfa Kampanyalar İklim Değişikliğini Durdur
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.