Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

İklim Değişikliğini Durdur

İklimi değil sistemi değiştirmek için 24 Eylül’de Harekete Geçelim!

24 Eylül, Cumartesi Kadıköy’de miting ve konser

İklim gözümüzün önünde değişiyor. 1990’lar bin yılın en sıcak on yılı, 1998 yılı ise bin yılın en sıcak yılı oldu. 2011’in ilk 6 ayı, şimdiye kadarki en sıcak dönem olarak kayıtlara geçti, 2010'un en sıcak yıl rekorunu kırmasından söz ediliyor.

Dünya Gıda Örgütü (FAO) 2009’da dünyada açlığın rekor düzeye yükseleceğini ve her gün 1,02 milyar civarında insanın, yani toplam insan nüfusunun yedide birinin aç kalacağını açıkladı.

Bu süreci hızlandıran en önemli etken iklim değişikliği.

Dünyanın en büyük insani felaketlerinden biri şu an Afrika'da yaşanıyor. Ve bu felaket 3 günde oluşmadı. Somali'de, Etiyopya'da, Kenya'da yaşanan kuraklık hep oradaydı. Geçtiğimiz yüzyılda Somali’de 10 yılda bir yaşanan kuraklık, son yıllarda 2 yılda bir yaşanmaya başlandı Somali'de yaşanan çölleşme ve kuraklığı arttıran etken iklim değişikliği.

Devamını oku: İklimi değil sistemi değiştirmek için 24 Eylül’de Harekete Geçelim!

Gezegeni harekete geçireceğiz

Sevgili Arkadaşlar,

Bu yılın ilk birkaç ayı, tarihin en heyecan verici olaylarından birine tanık oldu yarım düzine ülkede, insanlar hakları için cesurca ayaklandılar. Birçokları uzun zamandır var olan diktatörlükleri devirerek bu mücadeleyi kazandı.

Bu ülkelerdeki 350.org kampanyasında birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız – öngörülebileceği üzere- bu özgürlük hareketinin ciddi bir parçası oldular ve bizlere Twitter’dan, grafitiye kadar birbirinden farklı araçları kullanarak nasıl sözlerini dünyaya duyurdukları konusunda örnek oldular. Birçokları hala harekete geçmenin; yıllarca o yorgun köşelerinde sıkışıp kaldıktan sonra yürümenin, koşmanın ne kadar muhteşem hissettirdiğini vurgulamaya devam ediyor.

Devamını oku: Gezegeni harekete geçireceğiz

4 Aralık eylem çağrısı

İnsanlığın ve tüm canlıların karşı karşıya kaldığı en büyük tehlike; iklim değişikliği karşısında kıllarını kıpırdatmayan liderlere sesleniyoruz.

“ Uyumayın iklim değişikliği için harekete geçin”

Saat 14.00 Taksim Tramvay Durağında buluşuyoruz.
Liderlerin iklim değişikliği konusunda derin uykuda hallerini göstermek için eyleme gelirken yanınızda pijamanızı, yorganınızı ve yastığınızı getirebilirsiniz.
14:30’dan itibaren ise Tramvay’dan- Galatasaray’a yürüyüş.
“Erdoğan çevre katliamından vazgeç, iklim için harekete geç!”

Devamını oku: 4 Aralık eylem çağrısı

350 Hemen Şimdi!

188 ülkede 7000den fazla noktada gerçekleşen eylemlerin en büyüklerinden biri bugün İstanbul’da Taksim’de gerçekleşti. Küresel Eylem Grubu’nun basın açıklaması:

“10/10/10 Küresel ısınmayı durdurmak için işbaşına”

İklim değişimi, bütün sorunların üzerinde hepimizi, geleceğimizi, tüm gezegeni, tüm canlı yaşamını tehdit ediyor.

Devamını oku: 350 Hemen Şimdi!

3.Köprüye HAYIR

3.KÖPRÜ İS-TE-Mİ-YO-RUZ

2 EKİM’DE, SAAT 20.00‘DE

Mumlarımızla, Işıldaklarımızla
Şehrimiz için, Gezegenimiz için
ORTAKÖY’DEYİZ


3.Köprü ile İstanbul trafik sorunu daha da karmaşık bir hale gelecek, İstanbul’u çevreleyen az sayıda ormanlık alanın büyük bir bölümü yok edilecek, börtü böceğe ev sahipliği yapan 2 milyon ağaç kesilecek.

Devamını oku: 3.Köprüye HAYIR

10.10.10'da EYLEMCEYE

SICAK BAŞIMIZA VURDU!
ŞİMDİ SAKİNCE HAREKETE GEÇME ZAMANI!
(10/10/10 EYLEMCE ÇAĞRISI)

Sevgili Dostlar,

Çok ağır bir yıl geçirmekteyiz. Dünya fırın gibi oldu. Gezegenin tarihindeki en sıcak 10 yılı, en sıcak 12 ayı ve en sıcak 6 ayı geride bıraktık. Yıl sonu geldiğinde, muhtemelen gelmiş geçmiş en sıcak yılı geride bırakmış olacağız. Dört bir yanda tüm sıcaklık rekorları kırıldı: Mesela Pakistan’da gölgede 53 derecenin üstünü gördük. Eh, evdeki fırının düğmesini de 53 dereceye getirebiliriz pekâlâ, yemekleri ısıtmak için. Rusya bin yılın en yüksek hararetiyle kavruldu, 15 bin insan sıcaktan öldü, yangınlar çevrede nükleer tehdit yarattı, Sibirya tundralarında 1 milyon kilometrekare (Türkiye’nin birbuçuk katına yakın) donmuş toprağın çözülmesi rekor hıza ulaştı, ülkede tahıl hasatının üçte biri yandı gitti. Rusya’daki sıcak hava dalgası, insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlı olduğu bilim dünyasında tartışmasız kabul edilen ilk felaket oldu…

Devamını oku: 10.10.10'da EYLEMCEYE

10 Ekim'de, 350ppm için İş Başına

10 Ekim'de, 350ppm için İş başına

NASA'nın iklimbilimcisi James E. Hansen'ın Amerikan Senato komisyonunda 23 Haziran 1988'de yaptığı tarihi konuşmada atmosferdeki sera gazlarının artışının iklimi değiştirdiğini, yani insanların dünyayı ısıttığını, bilimsel verilerin değerlendirilmesiyle ulaştığı bu tespitinden de %99 oranında emin olduğunu ifade etmişti. Bu konuşmanın üzerinden tam 22 yıl geçti. 22 yıl içinde, iklim değişikliğinin durdurulması ile ilgili ilk uluslararası sözleşme olan Kyoto protokolü ve onun yerini alması beklenen Kopenhag süreçlerini yaşadık.

Devamını oku: 10 Ekim'de, 350ppm için İş Başına

Pakistan'da afet değil, CİNAYET

Pakistan’da afet değil, CİNAYET

Pakistan’da sel felaketinde ulaşılabilen bölgelerde 2000 kişinin öldüğü tespit edilebilmiş. Afet bölgelerine ulaşıldıkça bu sayının çok daha fazla olacağı söyleniyor. Felaketten doğrudan etkilenen insanların sayısı 20 milyon olarak açıklandı. 3.5 milyondan fazla çocuğun kolera, tifo, sıtma, sulu ishal, dizanteri ve hepatit gibi hastalıkların tehdidi altında olduğunu belirtilmekte. Yoksul Pakistan halkı büyük bir trajedi yaşıyor, ölüm kalım savaşı veriyor. Biz bütün bu yaşananlar karşısında büyük bir üzüntü ve öfke duyuyoruz.

Devamını oku: Pakistan'da afet değil, CİNAYET

Buradasınız: Anasayfa Kampanyalar İklim Değişikliğini Durdur
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.