Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Japonya'da ilk istifa

Kaynak: BBC, 20 Mayıs 2011

Japonya'da depremde ağır hasar gören Fukuşima Nükleer Santrali'ni işleten şirketin yönetim kurulu başkanı istifa etti. Masataka Shimizu, başkanı olduğu TEPCO'nun yılda 15 milyar dolardan fazla zarar etmesi üzerine istifa kararı aldı.

Devamını oku: Japonya'da ilk istifa

Nükleer santraller felaketlere hazır değil

Kaynak: DW-world.de, 18 Mayıs 2011

Almanya’daki 17 nükleer santralde yapılan dayanıklılık testi, güvenlik önlemlerinin olağanüstü büyük felaketlerde yeterli olmayabileceğini ortaya koydu. Uçak kazaları ya da terörist saldırılar, en büyük risk faktörleri.

Devamını oku: Nükleer santraller felaketlere hazır değil

Nükleer endüstrinin çöken efsaneleri

Kaynak: abhaber.com 15 Mayıs 2011

Nükleer endüstrinin hangi efsaneleri Japon reaktörleriyle birlikte çöktü? Hilal Atıcı Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi - Japonya'da deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima nükleer santralinde başlayan kriz, şimdiye kadar nükleer endüstriye ve halkla ilişkiler hamlesine büyük bir darbe indirdi.

Devamını oku: Nükleer endüstrinin çöken efsaneleri

Fukushima'nın tazminatını hükümet ödeyecek

Kaynak: TIMETURK, 13 Mayıs 2011

Japonya'da nükleer felaketin yaşandığı Fukushima nükleer enerji santralinin işleticisi TEPCO'yu kurtarmak için bankaların da katılacağı özel bir fon oluşturmak için hükümet kolları sıvadı.

Devamını oku: Fukushima'nın tazminatını hükümet ödeyecek

Çekirdek erimesi yaşandı

Kaynak: Hürriyet, 11 Mayıs 2011

11 Mart’ta Japonya’yı sarsan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle ağır hasar gören Fukuşima Daiçi nükleer santalinin bakımından sorumlu yetkililer, geçen hafta yaptıkları tespitin ardından önemli bir itirafta bulundu.

Devamını oku: Çekirdek erimesi yaşandı

Japonya artık nükleer santral istemiyor

Kaynak: Dünya Bülteni, 11 Mayıs 2011

Japonya daha fazla nükleer santral inşaa edilmemesine karar verdi, alternatif enerji türleriyle elektrik üreterek nükleerden vazgeçecek Japon hükümeti ülkede daha fazla nükleer enerji santrallerinin inşaa edilmemesini kararlaştırdı.

Devamını oku: Japonya artık nükleer santral istemiyor

Avrupa’da nükleer santrallere 9/11 testi

Kaynak: EurActiv, 13 Mayıs 2011

Avrupa Komisyonu Avrupa’da faaliyet gösteren 143 nükleer enerji üretim tesisine ek altı inşaat aşamasında ve 15 inşası planlanan tesisin 11 Eylül’deki gibi uçak kazası da dâhil olmak üzere herhangi bir tehdit karşısında sağlam durabilmesi gerektiğini açıkladı.

Devamını oku: Avrupa’da nükleer santrallere 9/11 testi

Fukuşima’da bir reaktörde daha erime!

Kaynak: Habertürk, 12 Mayıs 2011

Fukuşima Nükleer Santrali’nde yaşanan felaket kontrol altına alınamadan devam ediyor 12 Mayıs 2011 Perşembe, 14:41:02 Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO) yaptığı yeni açıklamada,

Devamını oku: Fukuşima’da bir reaktörde daha erime!

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.