Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Türkiye nükleer enerjiye karşı

Kaynak: ntvmsnbc, 29 Nisan 2011

Nükleer enerjiye geçiş için hazırlık yapan hükümet, referandumu göze almış durumda. Ancak yapılan araştırmaya göre referandumun sonucu nükleer aleyhine çıkabilir.

Devamını oku: Türkiye nükleer enerjiye karşı

Fukuşima, enerjide dönüm noktası oldu

Kaynak: DW-WORLD.DE 19 Nisan 2011

Fukuşima felaketi, dünya genelinde nükleer politikaların gözden geçirilmesine neden oldu. Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payının giderek daha da artması bekleniyor. Dünya genelinde 437 adet nükleer santral var ve bu santraller dünyada kullanılan elektriğin yüzde 13’ünü üretiyor.

Devamını oku: Fukuşima, enerjide dönüm noktası oldu

Nükleer ve 3. köprü ÇED'den muaf

Kaynak: Radikal, 16 Nisan 2011

Nükleer santrallar, 3. köprü, Gebze-İzmir otobanı, Ilısu Barajı gibi dev projelere Çevresel Etki Değerlendirmesi muafiyeti getirildi.

Devamını oku: Nükleer ve 3. köprü ÇED'den muaf

Almanya nükleer enerjiden vazgeçiyor

Kaynak: Euronews, 16 Nisan 2011

Japonya’da yaşanan nükleer krizin ardından Alman hükümeti, nükleer enerjiden hızlı bir çıkış yolu arıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çevre Bakanı Norbert Röttgen ve 16 eyalet başbakanı ile konuyla ilgili başkent Berlin’de biraraya geldi.

Devamını oku: Almanya nükleer enerjiden vazgeçiyor

Japonya nükleer krizi yönetemiyor

Kaynak: TIMETURK, 15 Nisan 2011

Çernobil'den sonra dünyanın en büyük nükleer felaketinin yaşandığı Japonya'da, Fukushima nükleer enerji santralinden yayılan yüksek radyasyonun sebebi belirlendi.Radyasyonun sebebi, uranyum ve plutonyum'dan daha çok zararlı olduğu belirtilen "MOX".

Devamını oku: Japonya nükleer krizi yönetemiyor

Almanya'da atıklarda aşırı aktivite

Kaynak: Dünya Bülteni, 15 Nisan 2011

Almanya’da nükleer atıkların depolandığı Asse’de, çöplerin bulunduğu 750 metre derinlikte Sezyum aktivitesinin belirlenen tehlike limitinden 24 kat daha fazla arttığı tesbit edildi.

Devamını oku: Almanya'da atıklarda aşırı aktivite

Fukushima seviye 7

Kaynak: Vatan, 12 Nisan 2011

1 aydır nükleer santraldeki sızıntıyı durduramayan Japonlar , nükleer felaket riskinin tarihin en büyük nükleer afeti olan Çernobil düzeyinde olduğunu açıkladı.

Devamını oku: Fukushima seviye 7

Hindistan'da nükleer santral protestosu

Kaynak: DW-WORLD.DE, 12 Nisan 2011

Fukuşima'daki felakete rağmen, Hindistan nükleer enerji planlarını rafa kaldırmayı düşünmüyor. Halkın tepkisi de her geçen gün artıyor. Özellikle Jaitapur bölgesinde kurulması planlanan nükleer santral tepki çekiyor.

Devamını oku: Hindistan'da nükleer santral protestosu

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.