Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Fransa'da nükleer tesiste patlama

Fransa’ Gard kentindeki nükleer tesiste patlama meydana geldi.

Patlama sonucunda bir kişi hayatını kaybetti. İtfaiye ve valilik radyoaktif sızıntı olabileceğini belirtti.

İtfaiye ve valiliğin belirttiğine göre Pazartesi günü Gard’daki Marcoule nükleer tesisindeki bir fırın patladı.

Gard Valiliği Reuters Ajansı’na verdiği demeçte sızıntı riski devam etse de radyoaktif atık tehlikesi olmadığını belirtti. Nükleer Güvenlik Başkanlığı (Autorité de sûreté nucléaire –ANS) patlamada dört kişinin yaralandığını açıkladı. France-3 Languedoc-Roussillon ise bir kişinin öldüğünü, üç kişininse yaralı olduğunu bildirdi.

Radyolojik malzemeler üzerinde çalışan tesis SOCODEI tarafından işletiliyor.

Atom Enerjisi Komiserliği’nden (Commissariat à l’énergie atomique – CEA) bir yetkiliye göre olay, Codolet’de Fransız elektrik dağıtım şirketi EDF’in ortağı Socodei şirketinin Centraco adlı merkezinde meydana geldi. Yetkili sözlerine “şimdilik dışarıda atık bulunmuyor” şeklinde devam etti.

Henüz kazanın bilançosuyla ilgili kesin bilgi veremeyen itfaiye yetkilileri, sızıntı ihtimaline karşı tesis çevresinde bir güvenlik çemberi oluşturdu. Valilik de henüz bir açıklama yapmak için erken olduğunu bildirdi.

Lefigaro

Çeviri:Yeşilgazete

ABD’de nükleer alarm

ABD'de dün yaşanan 5,9 şiddetindeki depremin ardından, ülkedeki 12 santral acil durum alarmına geçti.

ABD'de dün gece meydana gelen 5.8 depremin ardından ülke Fukuşima sendromu yaşıyor.

Devamını oku: ABD’de nükleer alarm

Nükleer karşıtlarının zaferi İTALYA

İtalya'da 12 Haziran'da başlayıp 13 Haziran'da sona eren referandumun sonuçları hepimizi çok sevindirdi. Referandum sonuçlarına göre %95 nükleere hayır çıktı. Referandumun geçerli sayılabilmesi için seçmenlerin yüzde elliden fazlasının referanduma katılması gerekiyordu.

Devamını oku: Nükleer karşıtlarının zaferi İTALYA

Berlusconi'nin Hesabı Tutmadı

Kaynak: sondakika.com, 2 Haziran 2011

İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi'nin, nükleer enerji santrallerinin kurulmasına yönelik politikası Yargıtay'dan döndü. Yargıtay kararıyla ülkede nükleer enerji üretiminin önünü açan yasa, referandumda halk oyuna sunulacak.

Devamını oku: Berlusconi'nin Hesabı Tutmadı

Nükleer karşıtlarına beraat

Rusya ile imzalanan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının TBMM’de onaylanması sırasında meclis önünde eylem yapan 58 nükleer karşıtının davası beraatle sonuçlandı.

Devamını oku: Nükleer karşıtlarına beraat

Almanya nükleer santrallerinin tümünü kapatıyor.

Almanya'da iktidardaki koalisyon hükümeti, ülkedeki tüm nükleer santrallerin kapatılması için resmi bir tarih açıkladı. Avrupa ekonomisinin motor kuvveti olarak görülen Almanya, 2022 yılında tüm nükleer santrallerinin faaliyetine son vermiş olacak.

Devamını oku: Almanya nükleer santrallerinin tümünü kapatıyor.

Akkuyu'da kaza olursa Rusya bile etkilenir

Kaynak: Radikal, 22 Mayıs 2011

Akkuyu'daki olası bir nükleer kazanın risk analizine göre, kazadan sadece 15 gün sonra Doğu Avrupa ve Afrika bile etkilenecek. Viyana Üniversitesi Mersin Akkuya’ya kurulması planlanan nükleer santralın olası bir kaza durumunda hangi bölgeleri etkileyeceğine dair bir analiz hazırladı.

Devamını oku: Akkuyu'da kaza olursa Rusya bile etkilenir

İsviçre Nükleere Karşı Ayakta

Kaynak: SonDakika.com, 22 Mayıs 2011

İsviçre'de hükümetin nükleer santrallerin geleceğine ilişkin karar aşamasında olduğu bir dönemde binlerce kişinin katılımıyla nükleer karşıtı gösteri düzenlendi.

Devamını oku: İsviçre Nükleere Karşı Ayakta

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.