Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Nükleer lobisinden Akkuyu yalanları: Bu gözü dönmüşlüğü durdurmak gerek

Halk nükleer santral istemiyor, ancak hükümet tehlikeli programını durdurmuyor. Devletin resmi haber ajansı AA, Akkuyu'da kurulmak istenen nükleer santraller için yoğun propaganda yaparken, hükümet yanlısı ve karşıtı gazeteler nükleer lobinin borazanlığını yapıyor.

Devamını oku: Nükleer lobisinden Akkuyu yalanları: Bu gözü dönmüşlüğü durdurmak gerek

'Nükleer enerjinin güvenli olduğu miti felakete yol açtı'

Japon hükümeti tarafından kurulan resmi araştırma komisyonu, Fukuşima santralindeki nükleer felakete, "nükleer enerjinin güvenli olduğu" mitinin de yol açtığını bildirdi.

Devamını oku: 'Nükleer enerjinin güvenli olduğu miti felakete yol açtı'

Nükleer sanayiciler mutsuz, Türkiye teselli ediyor

Bağımsız araştırmacılar tarafından yirmi yıldır çıkarılan ve nükleer sanayiin durumunu nesnel bir şekilde verilerle her sene bildiren Dünya Nükleer Sanayii Vaziyet Raporu serisinin 2012 senesi raporu neşredildi.

Devamını oku: Nükleer sanayiciler mutsuz, Türkiye teselli ediyor

Litvanya'ya nükleer santralin kapatılma süreci için uyarıldı

AB'den Litvanya'ya, operasyonun yönetimini iyileştirmemesi durumunda Sovyet döneminden kalma bir nükleer reaktörün imhası için vereceği fonları dondurabileceği uyarısı geldi.

Devamını oku: Litvanya'ya nükleer santralin kapatılma süreci için uyarıldı

Fukuşima'da radyoaktif çocuklar!

Japonya'nın Fukuşima bölgesinde 11 Mart 2011'de yaşanan nükleer felaketin sonuçları ağırlaşıyor. Bölgede yaşayanların tiroid bezlerinde yüksek oranda radyasyon tespit edilmesinin ardından şimdi de çocuklar arasında yürütülen bağımsız bir araştırmada kaygı verici sonuçlara ulaşıldı.

Devamını oku: Fukuşima'da radyoaktif çocuklar!

Rusya nükleer santrali sevdirmek için bilgisayar oyunu yaptı

Akkuyu'da nükleer santral kurmaya hazırlanan Rusya, işe çocuklardan başladı. Rusya'nın getireceği ve internette tıpkı Farmville gibi oynanan oyunda çocuklar şehir kurup, rüzgar ya da güneş enerjisi yerine nükleer enerjiyi tercih ettiğinde puan kazanacak.

Devamını oku: Rusya nükleer santrali sevdirmek için bilgisayar oyunu yaptı

Fukuşima'daki nükleer yakıt çubukları çıkarılıyor

Japonya'da Mart 2011'de meydan gelen dev deprem ve tsunaminin ardından çekirdek erimeleri meydana gelen Fukuşima nükleer santralindeki yakıt çubuklarının çıkarılması işlemi başladı.
Japonya'nın kuzeydoğusundaki Fukuşima Dai-ichi'de bulunan nükleer yakıtla dolu 4 metre uzunluğundaki iki yakıt çubuğu, iki dev vinç yardımıyla bugün nükleer santralden çıkarıldı.

Hükümete bağlı bir denetleme kuruluşu olan Nükleer ve Sanayi Güvenliği Kurumu sözcüsü Gyo Sato, Tokyo Elektrik Enerji Şirketi'nin (TEPCO) bugün iki yakıt çubuğunu nükleer santraldeki kullanılmış yakıt havuzundan çıkardığını söyledi.

Sato, ''Şimdiye kadar herşey güvenli bir şekilde sürüyor'' diye konuştu.

Nükleer santralin 4 numaralı reaktörünün bitişiğindeki toplam bin 535 yakıt çubuğunun tamamının, uzun ve son derece büyük dikkat isteyen bir süreç içinde çıkarılması gerektiğini belirten yetkililer, bu işlemin 2013 yılının sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini kaydetti.

Kullanılmış yakıt havuzunun, nükleer santraldeki diğer 3 reaktörde bulunan nükleer yakıt gibi kalın muhafazalarla korunmuş olmadığına işaret eden yetkililer, bu nedenle çevre bölgeye radyasyon sızmasını önlemek amacıyla yakıt çubuklarının birer birer çıkarılacağını belirtti.

TIMETÜRK, 18 Temmuz 2012

Numan Kurtulmuş: 'Nükleer'e hayır' dediniz, unutmayın

Çevreclier Kurtulmuş'a, AKP'nin nükleer santral açma girişimlerini hatırlattı
Başbakan Tayyip Erdoğan davetiyle, AKP’ye katılması “kesinleşen” HAS PARTİ Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, nükleer santrallere karşı olduğunu açıklamıştı. Çevreclier Kurtulmuş'a, AKP'nin nükleer santral açma girişimlerini hatırlattı.

Devamını oku: Numan Kurtulmuş: 'Nükleer'e hayır' dediniz, unutmayın

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.