Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

AKP hükümetinden nükleer felakete imza

AKP hükümeti, Çernobil nükleer felaketinin yıldönümünden bir hafta sonra nükleer santral kurmak için ikinciimzayı attı. Sinop'ta inşa edilmek istenen nükleer santral için Türkiye ile Japonya arasında 22 milyar dolarlık hükümetlerarası anlaşma imzalandı. Fukuşima nükleer felaketinin gerçekleştiği Japonya'da konuşan Erdoğan, "Bu yatırımın Türkiye'ye gelecek olması önemlidir" dedi. 

Devamını oku: AKP hükümetinden nükleer felakete imza

Çernobil Tanıkları Türkiye'de

Çernobil Tanıkları Türkiye'de

27 yıl önceki Çernobil faciasının tanıkları Mykola Bakieie ve Nina Janchenko, torunlarının da felaketin etkilerini yaşamasından endişeli, Türkiye'yi nükleerle mücadele etmeye çağırıyor.

Çernobil tanıkları Mykola Bakieie ve Nina Janchenko, "Bizim yaşadığımız felaketleri yaşamamak için nükleere karşı mücadele edin" diyor.

26 Nisan 1986'da gerçekleşen Çernobil nükleer felaketinin yıldönümünde Yeşil Düşünce Derneği davetiyle Çernobil'den gelen tasfiye memuru ve İstanbul Politikalar Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Gece 01.24'te Ukrayna ve Belarus sınırında bulunan Çernobil nükleer enerji santralinin dördüncü reaktöründe meydana gelen patlama açığa çıkan radyasyon Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının toplamından 200 kat fazlaydı.

Devamını oku: Çernobil Tanıkları Türkiye'de

Dev projelere ÇED şartı

3. köprü, Ilısu Barajı gibi dev projeleri, 'Çevresel Etki Değerlendirme' (ÇED) süreci dışında tutan yönetmelik maddesi Danıştay'da iptal edildi.
Ekoloji örgütleri ile bürokrasi arasında yıllardır süren ÇED muafiyeti mücadelesi Danıştay 14. Dairesi’nin kararıyla son buldu.

Devamını oku: Dev projelere ÇED şartı

Sinop'ta Çin ve Fransız-Japon yarışı

Sinop’a yapılacak nükleer santral için rekabet kızıştı. Fransız GDF Suez, Japon Itochu ve Mitsubishi ortak teklif verdi.

Devamını oku: Sinop'ta Çin ve Fransız-Japon yarışı

Bulgaristan’da nükleer santral projesi mecliste reddedildi

Bulgaristan Meclisi, Belene Nükleer Santrali projesinin tekrar başlatılması için sunulan öneriyi reddetti. Bulgar Sosyalist Partisi'nin teklifiyle referanduma sunulan teklif, katılımın az olması sebebiyle meclis gündemine gelmişti.

Devamını oku: Bulgaristan’da nükleer santral projesi mecliste reddedildi

Nükleer karşıtları Strasbourg'da eylem yaptı


Japonya’da Fukişima nükleer santralinde 11 Mart 2011 tarihinde ard arda meydana gelen seri kazaların yıldönümü tarihine iki hafta kala nükleer karşıtları harekete geçti.

Devamını oku: Nükleer karşıtları Strasbourg'da eylem yaptı

Santraller Kapanıyor, Atıklar Ne Olacak?

Mersin'e nükleer santral kurmak isteyen Türkiye'de atık konusu hiç konuşulmazken Almanya'nın 35 yıldır atıklarıyla başı dertte. Türkiyeli gazeteciler Gorleben'deki atık depolarını gezdi.

Fukuşima felaketinin ardından nükleer santrallerinin tamamını 2022'ye kadar kapatacak olan Almanya, 35 yıldır nükleer atıklarına çözüm arıyor.

Devamını oku: Santraller Kapanıyor, Atıklar Ne Olacak?

"Türkiye'yi İkna Etmek İsteriz"

Nükleer santrallerinin tamamını kapamayı düşünen Almanya'nın Çevre Bakanlığı sorumlusu Schafhausen, üç santral açmak isteyen Türkiye'ye "Güneşiniz, uzun sahilleriniz ve güçlü rüzgarlarınız varken neden daha fazla yenilebilir enerjilere yönelmiyorsunuz?" diye seslendi.

Devamını oku: "Türkiye'yi İkna Etmek İsteriz"

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.