Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

ABD’de Savcı iklim aktivistlerini savundu

{jathumbnail off}Aktivistler,  geçtiğimiz yaz Brayton Point termik santraline kömür taşıyan bir yük gemisini ablukaya alma eylemleri üzerine yargılanıyorlardı. Ward ve O’Hara, bu eylemlerinde şiddetsizlik ve doğa felsefesinin önemli isimi Thorau’yu anarak Henry David T. adını verdikleri küçük bir istakoz teknesi kullanmışlardı.

Devamını oku: ABD’de Savcı iklim aktivistlerini savundu

Yaşasın beynelmilel mücadelemiz

350.org kurucularından yazar ve aktivist Bill McKibben’ın 21 Eylül’deki Halkın Büyük İklim Yürüyüşü’nden önce Türkiye’deki iklim aktivistlerine yani bizlere gönderdiği bir video mesaj var. Bill McKibben'ın mesajında "Bu hareketi inşa etmekten başka bir çıkış yolu bilmiyorum ben şahsen" demiş. Evet bu mücadeleyi sokakta hergün daha güçlü ve kararlı inşa etmekten başka bir yolumuz yok. Yaşasın beynelmilel mücadelemiz!

Devamını oku: Yaşasın beynelmilel mücadelemiz

Karbondioksit seviyeleri rekor hızda artıyor

Yeni rakamlara göre, atmosferdeki karbondioksit (CO2) seviyelerindeki sıçrama nedeniyle sera gazları 2013 yılında rekor seviyelere ulaştı.

Devamını oku: Karbondioksit seviyeleri rekor hızda artıyor

Hindistan'da son 50 yılın en büyük sel felaketi

Yaklaşık bir haftadır devam eden şiddetli yağış Hindistan’ın Keşmir eyaletini sular altında bıraktı.Yetkililer, son 50 yılda görülen en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor.

Devamını oku: Hindistan'da son 50 yılın en büyük sel felaketi

20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi'ne sen de gel!

{jathumbnail off}

20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi çağrı videosu

Devamını oku: 20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi'ne sen de gel!

20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi basın toplantısı videosu

BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon’un hükümetleri, küresel iklim değişikliğinin giderek artan etkileri üzerine New York’ta toplanmaya çağırdı. BM’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği buluşmalardan olumlu bir sonuç çıkmadığını düşünen aktivistler ise tüm dünyada sokağa çıkma ve eylemler gerçekleştirme çağrısında bulundu. Türkiye’de de Küresel Eylem Grubu olarak New York’takine karşı bir iklim zirvesi organize ediyoruz. Konuyla ilgili 29 Ağustos günü 11:30′da Cezayir Restoran’da bir basın toplantısı yapmıştık.

Devamını oku: 20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi basın toplantısı videosu

Analiz: 2050’de suya mı yoksa enerjiye mi talep daha çok artacak?

Artan nüfus, azalan doğal kaynaklar ve enerji talebindeki yükseliş projeksiyonlara yansıyor. Küresel su talebinin 2050’ye kadar %55 artması beklenirken, enerjideki talebin %50 artacağı öngörülüyor.

Devamını oku: Analiz: 2050’de suya mı yoksa enerjiye mi talep daha çok artacak?

BM ada ülkeleri konferansında ana gündem iklim değişikliği

Birleşmiş Milletler tarafından 1-4 Eylül tarihleri arasında Samoa'da üçüncü kez ''Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Konferansı'' düzenlenecek.

Devamını oku: BM ada ülkeleri konferansında ana gündem iklim değişikliği

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji Haber - Yorum
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.