Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

Gıda güvenliği iklim tehdidi yaşıyor

Atmosferdeki karbondioksit oranının artması bitkilerin besin değerini düşürüyor. Bu da, uzmanlara göre gıda güvenliği için ciddi tehdit oluşturuyor.

Devamını oku: Gıda güvenliği iklim tehdidi yaşıyor

Dert etmeyin İstanbul’un Kadir Abisi var!

Yıllardır dünyada iklim değişikliği yaşanıyor derken bundan Pasifik’teki Tuvalu gibi küçük adaların mı etkileneceğini sandınız? Yoksa Kuzey Kutbu’nda eriyen buzulların sadece kutup ayılarının derdi olduğunu mu? Kuraklık ve susuzluk Afrika ülkelerini ilgilendiren bir mesele deyip geçiyor muydunuz? Su taşkınlarının yalnızca Uzak Asya ülkelerinin mücadele etmesi gereken bir doğa olayı olduğunu mu düşündünüz?

Devamını oku: Dert etmeyin İstanbul’un Kadir Abisi var!

7 soruda hortum

Hafta içi 15 dakikalık yağış İstanbul’u sarstı. Hortumsa ekstrem hava olaylarının son örneğiydi. Havalara neler olup bittiğini Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) raporlarında hakem olarak görev yapan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik yanıtlıyor.

Devamını oku: 7 soruda hortum

52 ada devleti tehlike altında

Deniz seviyesindeki yükselme nedeniyle çok sayıda ada gömülme tehlikesi ile karşı karşıya. Madagaskar ve İngiltere'nin bir kısmı da tehdit altında.

Devamını oku: 52 ada devleti tehlike altında

EGD: İstanbul'un 55 günlük suyu kaldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği, Küresel Isınma Kurultayı'nın sonuç bildirgesinde İstanbul'daki içme suyu havzalarındaki ortalama doluluk oranının son 10 yılın en düşük değerlerinde olduğunu belirterek "Kaba bir hesapla İstanbul'un 55 günlük suyu kaldı" dedi.

Devamını oku: EGD: İstanbul'un 55 günlük suyu kaldı

İklim değişikliği tarımı vuruyor


"Bölgemizde sekiz yıldır kuraklık gözlemliyoruz. Yağmur çok düzensiz. Çiftçiler de hiç tahminde bulunamıyor.” Bu sözler, Hindistan’ın Orissa eyaletindeki Yaşayan Çiftlikler adlı sivil toplum örgütünden Debjeet'e ait. Debjeet, eskiden durumun çok farklı olduğunu söylüyor.

Devamını oku: İklim değişikliği tarımı vuruyor

Daha çok kasırga kopacak, maalesef vaktimiz daralıyor

Hortumu bilmezdik, televizyon ekranından ABD’de havanın patlamasını izlerdik. Başımıza geldi, hem de üst üste.

Devamını oku: Daha çok kasırga kopacak, maalesef vaktimiz daralıyor

Karbon kumarı

Neredeyse bir yıl önce 3 trilyon doları yöneten bir grup kurumsal yatırımcı, 45 petrol şirketine, iklim değişikliğinin işlerini nasıl etkileyeceğini sordu.

Devamını oku: Karbon kumarı

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji Haber - Yorum
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.