Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Nükleer Enerji Haberleri

2 Kasım Ortaköy’de “Nükleere Hayır” diyoruz

2 Kasım Pazar günü saat 13.00’de “ Nükleer Santrallere Hayır” demek için buluşalım. Nükleersiz.org ve Yeşil Düşünce Derneği’nin yaklaşık 3 ay önce Hopa’dan başlattığı nükleere hayır etkinliğinin son durağı 2 Kasım’da Ortaköy’de olacak.

Devamını oku: 2 Kasım Ortaköy’de “Nükleere Hayır” diyoruz

Akkuyu'dan üretilecek enerjinin kente faydası yok

Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Santral’in kurulması planlanan ve yılın 300 günü güneş gören Mersin’de konutların üzerine yerleştirilen ve sıcak su temini sağlayan güneş enerjisi sistemleri, elektrik kullanımını düşürüyor.

Devamını oku: Akkuyu'dan üretilecek enerjinin kente faydası yok

Akkuyu'nun nükleer atıkları İstanbul için de büyük risk

Akkuyu nükleer santralinde kullanılacak yakıt çubuklarının Rusya’ya geri gönderilmesi durumunda muhtemel taşımacılık rotasının Akdeniz ve İstanbul Boğazı üzerinden geçtiği, bu durumun İstanbul şehrini tehlikeye atacağı ifade ediliyor.

Devamını oku: Akkuyu'nun nükleer atıkları İstanbul için de büyük risk

Japonya'da radyasyonla mücadele için 'müthiş' öneri: İyi beslenin!

8 Temmuz 2014 tarihinde Fukushima Belediyesi, kendi web sitesi üzerinden radyasyondan daha az etkilenmenin yollarına dair önerilerini yayımladı. Bu öneriler şöyle;

Devamını oku: Japonya'da radyasyonla mücadele için 'müthiş' öneri: İyi beslenin!

Nükleer santral için zeytinlikler feda ediliyor

Elektrik Piyasası Kanunu ile “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” 8 Temmuz 2014 günü Tarım Komisyonu’nda görüşüldü. Komisyon’da söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert yasa değişikliği yapılmasınınn ardındaki gerçek nedeni anlattı: Mersin Akkuyu’ya Nükleer yapmak için zeytinlikler ortadan kaldırılmalı.

Devamını oku: Nükleer santral için zeytinlikler feda ediliyor

Greenpeace değerlendirdi: Akkuyu ÇED raporu eksik

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na üçüncü kez sunulan ÇED raporuyla ilgili olarak "Projede hala eksik pek çok nokta var" dedi.

Devamını oku: Greenpeace değerlendirdi: Akkuyu ÇED raporu eksik

Nükleer enerjide risk sınırlandırılır mı?

İki nükleer santral 'proje'si olan Türkiye'de nükleer risk sınırlanabilir mi? Türkiye'nin bu konuda hazırlığı var mı? Bilgi Üniversitesi ve Greenpeace'in ortak panelinde tartışıldı. Sonuç:

Devamını oku: Nükleer enerjide risk sınırlandırılır mı?

Fukuşima'nın inekleri nükleer kazadan mı etkilendi?

Japonya Fukuşima nükleer kazasının ardından yeniden nükleer enerjiye geri dönme işaretleri verirken, nükleer felaketin verdiği hasarın hasıraltı edildiği iddiaları da sürüyor.

Devamını oku: Fukuşima'nın inekleri nükleer kazadan mı etkilendi?

Buradasınız: Anasayfa Haber-Yorum Nükleer Enerji
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.