Küresel Eylem Grubu

İKLİMİ DEĞİL, SİSTEMİ DEĞİŞTİR!

Güncel

Dinle G20; “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var!

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında BM Sekteri tüm dünya ülke liderlerini New York’a, iklim gündemli bir zirveye çağırmıştı. Bu zirveye yönelik New York sokaklarını her yaştan, ırktan, dinden ve meslekten 400 binden fazla insan doldurdu.

Tarihin En Büyük İklim Yürüyüşü

BM çağrısıyla yapılacak İklim Zirvesi öncesi 166 ülkede 2808 etkinlik gerçekleştirildi. Dünyanın her yerinde iklim aktivistleri "Laf değil, eylem" diyerek sokaklara döküldü. Yürüyüşlerin en büyüğü ise zirvenin yapılacağı New York'ta gerçekleşti.

"Kararlıyız! Kazanmak zorundayız ve kazanacağız!" - 20 Eylül basın açıklaması

20 Eylül İklim adaleti yürüşü sırasında yaptığımız basın açıklamasının sonunu "Sesi olmayan tüm canlılar adına da konuşarak, iklim değişiminin, yıkıcı enerji politikalarının sorumlusu olan tüm hükümetlere sesleniyoruz, siz bize değil biz size liderlik ediyoruz. İklim krizini çözeceğiz.

Halkın İklim Yürüyüşü İyi Bir Başlangıç Olmalı

İklim değişikliğinin etkilerinin sınırlanabilmesi için karbon salınımlarının %80 oranında düşürülmesi, bunu yapmak için ise dünya ekonomisinin topluca farklı bir kuruluma kavuşması gerek. Kapitalist pazarlara hem bağımlı hem de onları yok edici yapısına kavuşturan, pazarı belirleyen ve pazar tarafından belirlenen işletmelerin bunu gerçekleştirmeleri, fosil kaynak kullanımını sınırlamaları beklenemez. Bunun için başka bir ekonomi, başka bir uygarlık gerek.

Disruption: İklim. Değişikliği. - bir Kelly Nyks & Jared P. Scott filmi

İklim değişikliğini görmezden gelmeye devam edersek neler olabileceğinin altını çizen ve 20-21 Eylül'deki dünya çapındaki, yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşüne davet eden bu filmi mutlaka izleyin. Ancak, bu filmi izledikten sonra kayıtsız kalmanız mümkün olmayabilir.

İklim değişikliği Türkiye’yi teğet geçmeyecek

23 Eylül’de dünya liderleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un daveti üzerine New York’ta iklim zirvesinde buluşacaklar. Bu olağan bir zirve değil. Zirveden iklim değişikliğinin yarattığı felaketler dünyanın dört bir yanında büyük yıkımlara yol açarken hâlâ bu konuda yeterli çabayı göstermeyen devletlere bu konunun önemini hatırlatmak ve 2015’de imzalanacak yeni uluslararası sözleşmede sorunun büyüklüğüne uygun çözüm önerileri konusunda devletlerin daha istekli davranmalarını sağlamak hedefleniyor.

Halkların iklim yürüyüşü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bütün dünya devlet başkanlarını iklim değişikliği meselesini konuşmak,  gerekli kararları alacak iradeyi göstermek ve gereken adımları atmak için Eylül ayında New York'ta bir zirvede buluşmaya çağırdı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı'ndan yaklaşık 1 ay önce, 23 Eylül'de başlayacak olan bu zirve bir anlamda gezegenin geleceğini belirleyecek kadar önemli. 

Dünya, ‘İklim Sapması'ndan Sonra Nereye Doğru Yol Alacak?

Gezegenin iklimi, insanlık tarihinde şimdiye kadar var olagelmiş olandan tamamen farklı bir noktaya gelecek mi? Gelecekse de bu ne zaman gerçekleşecek? Biyo-coğrafyacı Camilo Mora, Yale Environment 360 ile yaptığı röportajda, son zamanlarda yapılmış olan kaygı uyandırıcı bir araştırma üzerine ve bu araştırmanın gelecek on yıllarda ne anlama gelebileceği hakkında konuşuyor.

Cepheye Çağrı: İklim Değişikliğine Karşı Hareket Talep Etmeye Bir Davet

İklim aktivisti ve 350.org’un kurucusu Bill McKibben, "Ancak bazı anlar vardır, direniş bir araya gelmek ve tüm dünyaya ne kadar büyük olduğunu göstermek durumundadır" diyerek bir çağrıda bulunuyor.

Geleceğimizi kararttınız!

Soma’dan gelen haber içimizi kanattı. Madende hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Başbakan “Bu mesleğin kaderinde maalesef bu var. Bu mesleğe giren kardeşlerim de, içerisinde bu tür şeylerin olacağını bilerek giriyorlar" demişti bir başka maden kazasının yaşandığında. Ama adımız gibi biliyoruz ki bu ölümler kaderimiz değil.

20-21 Eylül “Karşı İklim Zirvesi”

Havalar gözlerimizin önünde hızla değişiyor. Gittikçe artan seller, kuraklık ve susuzluk bu yıl tarımdan, şehirlere tüm hayatımızı etkiledi. Üstelik iklim değişikliğinin artan etkileri yüzünden seneye ve daha sonraki senelerde daha kötülerini de göreceğiz.

(Video) İklimi değil, sistemi değiştir! 20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi

20-21 Eylül Karşı İklim Zirvesi çağrı videosu

Bakmadan Geçme

350 Nedir?

Küresel Isınma

Hızlanarak artan etkiler sonucunda ilklim uzmanları, güvenli karbondioksit üst sınırını 350 ppm olarak belirlediler. 350, gezegenin sağlığı açısından çok önemli bir sayı.

devamını oku
  • Makaleler

  • Kitaplar

Buradasınız: Anasayfa Haber - Yorum Manset
JA Travel

Kolektif olarak hareket edersek hükümetleri küresel ısınmayı durduracak tedbirleri almaya zorlayabiliriz ya da almayanların yerine alacak olanları getirebiliriz. Şimdi daha çok çalışma, daha çok sokakta olma, daha çok aktivizm zamanı.